EGEBİR KURULUŞ

EGEBİR NASIL DOĞDU?

İstanbul’da faaliyet gösteren çok sayıda Ege kökenli vakıf ve dernek olduğunu biliyoruz. İki yıl öncesine kadar bu vakıf ve dernekler diğer vakıf ve derneklerden habersiz kendi faaliyetlerini sürdürmekteydi. Aynı il veya komşu ilçe dernek ve vakıfları birbirlerini tanıyor fakat çok fazla birliktelikleri yoktu.

Bu eksikliğin giderilmesi için Egeli Vakıf vet Dernek yöneticileri biraraya gelerek adım atmaya karar verdiler.

2005 yılının Nisan ayı sonlarında Uşaklılar Vakfı ilk girişimi başlatmak için telofonunu bulduğu vakıf vet dernek merkezlerini arayarak bir tanışma toplantısı yapmak istediklerini belirtti. Önceleri küçük çaplı birkaç toplantı yapıldı. Denizli, Uşak, Aydın, Manisa ve Afyon illerinin vakıf ve dernek temsilcileri ilk toplantının katılımcılarıydı. İlk toplantıda bir de ilçe vakfı vardı. Karahallılar Vakfı Egebir girişiminin destekçisi oldu.

İLK TOPLANTIYI YAPIYORUZ

Resmiyete geçen ve kayda alınan ilk toplantı 10 Mayıs 2005 tarihinde Uşaklılar Vakfı’nın Fındıkzade semtindeki merkezinde yapıldı. DENBİR yönetimi, Uşaklılar Vakfı yönetimi, Afyon Güç Birliği Platfrmu temsilcisi ve Karahallılar Vakfı yönetimi toplantıya katılarak neler yapabileceğini ve nasıl bir yol izleneceği konusunda görüşmeler yaptıktan sonra ikinci toplantı için 07 Haziran 2005 tarihini belirledi.

07 Haziran 2005 tarihinde ise daha geniş katılımlı bir toplantı yapıldı. Bu defa toplantıya Kütahyalılar, Muğlalılar, Manisalılar vet İzmirliler de katılmıştı. Tanışmak vet beraber olmak isteği herkesi heyecanlandırmıştı.

EGEBİR KURULUYOR

Üç aylık bir aradan sonra Aksaray’daki Afyon Güç Birliği platformunda bir araya gelen temsilciler; birlikte olmak ve bir çatı altında hareket etme kararını vermişti. Uşak, Aydın, İzmir, Afyon, Denizli, Kütahya, Manisa, Babadağ, Ödemiş ve Karahallı temsilcileri bir araya geldi. Egebir sekreteryası aı verilen üst kurul oluşturuldu. Sekreterya görevini M.Ali Çetin vet Prof.Dr. İsmail Peker üstlenmişti. Artık resmen olmasada fikren vet gönülden oluşumu Kabul etmiş ve desteklemiştik.

GÖRÜŞME VE YAPILANMA ÇALIŞMALARI HIZLANIYOR

Ekin 2005 ayına kadar birkaç toplantı daha yapan üyeler bu işin sonunu görüyordu. 30 Ekim 2005 tarihinde Egebir üyeleri Manisalılar derneği tarafından verilen bir iftar yemeğinde bir araya geldiler. Katılım vet sonuç memnuniyet vericiydi.

11 aralık 2005 tarihinde Karahallılar vakfı tarafından düzenlenen Tarhana Gecesi’nde Egebir üyeleri bir araya geldiler.

2005 yılının son toplantısını Aydınlar vakfı’nın ev sahipliğiyle yaptık. Artık karar aşamasına gelinmişti. Egebir mutlaka kurulacaktı.

17 mart 2006 EGEBİR KURULDU

Bir yıla yakın bir sure içinde hareketli vet heyecanlı toplantılar yapmıştık. Çok değişik fikirler ortaya çıktı. Kimi “ sadece iller olsun”, kimi “üst kurul olalım” diyordu. Kimi ise bir adım geriden sakince takip ediyordu gelişmeleri.

Baştan beri her toplantının adeta ana katılımcıları ve bu oluşuma gönül verenler Egebir derneğinin resmen kurulması için kesin adımı attı. 17 mart 2005 tarihinde resmi işlemler tamamlanarak dernek statüsüne kavuşturuldu.

Egeliler Birliği Derneği’nin kurucu üyeleri: